Scholarship

/ Home

2014 State Farm Schloar Athlete Awards

The winners in the girls’ division were Simone Elmae Kel
-
ley White, Hot Springs (volleyball), Marisa Leigh Blaschke,
Scranton (basketball), Timmery Michelle Adams, Acorn
(track), Jordan Rae Maynard, Brookland (softball) and Mary
Kathryn Jones, Monticello (cheerleading).
The winners in the boys’ division were Kile Samuel Pletcher,
Magnolia (football), William Blakley Bowlin, Benton (bas
-
ketball), Brandon Lee Lercher, Beebe (track), Tristian Alex
Vaughn, Osceola (baseball) and Robert Allen Welch, Parkers
The winners in the girls’ division were Simone Elmae Kel
-
ley White, Hot Springs (volleyball), Marisa Leigh Blaschke,
Scranton (basketball), Timmery Michelle Adams, Acorn
(track), Jordan Rae Maynard, Brookland (softball) and Mary
Kathryn Jones, Monticello (cheerleading).
The winners in the boys’ division were Kile Samuel Pletcher,
Magnolia (football), William Blakley Bowlin, Benton (bas
-
ketball), Brandon Lee Lercher, Beebe (track), Tristian Alex
Vaughn, Osceola (baseball) and Robert Allen Welch, Parkers
The winners in the girls’ division were Simone Elmae Kel
-
ley White, Hot Springs (volleyball), Marisa Leigh Blaschke,
Scranton (basketball), Timmery Michelle Adams, Acorn
(track), Jordan Rae Maynard, Brookland (softball) and Mary
Kathryn Jones, Monticello (cheerleading).
The winners in the boys’ division were Kile Samuel Pletcher,
Magnolia (football), William Blakley Bowlin, Benton (bas
-
ketball), Brandon Lee Lercher, Beebe (track), Tristian Alex
Vaughn, Osceola (baseball) and Robert Allen Welch, Parkers

The winners in the girls’ division were Simone Elmae Kelley White, Hot Springs (volleyball), Marisa Leigh Blaschke, Scranton (basketball), Timmery Michelle Adams, Acorn (track), Jordan Rae Maynard, Brookland (softball) and Mary Kathryn Jones, Monticello (cheerleading).

The winners in the boys’ division were Kile Samuel Pletcher, Magnolia (football), William Blakley Bowlin, Benton (basketball), Brandon Lee Lercher, Beebe (track), Tristian Alex Vaughn, Osceola (baseball) and Robert Allen Welch, Parkers Chapel (tennis).

 

Silas Carneal Percy Jones Memorial Foundation

2014 $500 Scholarship Recipients
Destinee Antoinette Boddie – Little Rock Central
Cameron Devon Colbert – Pulaski Academy
Nicholas Alexander Hayes – Little Rock Central
Gabrielle Miller – Little Rock Fair
J’Sante Vontez Warren – North Little Rock
Simone Elmae Kelley White – Hot Springs